Jak przyspieszyć porost włosów?

przez | 7 maja 2020

Zdrowe i zadbane włosy to marzenie każdego z nas. Niestety nie każdy może się takimi pochwalić. Nasze włosy bardzo często nie wyglądają dobrze, słabo rosną, wypadają. Jak zaradzić takim sytuacjom i przyspieszyć porost włosów?

Odpowiadając na to pytanie, warto zacząć od określenia czynników wpływających na gęstość i porost włosów. Liczba mieszków włosowych w czasie życia człowieka nie zwiększa się, ale te, które są, mogą być bardziej aktywne, lub mniej. Na porost włosów wpływa między innymi działanie hormonów, z tego między innymi powodu, włosy bardzo dobrze rosną w okresie dojrzewania. Z tego samego powodu również zmiany hormonalne mogą przyczynić się do zmian w owłosieniu. Doskonałym przykładem jest choćby męskie owłosienie, pojawiające się u pań w okresie menopauzy. Oczywiście nie tak wyraźne, jak u mężczyzn, ale jednak zauważalne.

Troska o włosy ma znaczenie.

Właściwa troska o włosy ma bardzo duże znaczenie i może przyczynić się do ograniczenia ich wypadania i poprawienia ich stanu. Wbrew pozom, na porost włosów nie ma wpływu ich przycinanie ale odpowiednie kosmetyki do włosów już tak. Kosmetyki, dieta czy sztuczna suplementacja w znaczący sposób mogą poprawić wygląd włosów i ograniczyć ich wypadanie.

Dieta.

Jesteś tym co jesz. Ta złota myśl znana jest od lat, można również odnieść do włosów i ich wyglądu. Zła dieta w znacznym stopniu może przyczynić się do pogorszenia wyglądu włosów, zwiększenia ich łamliwości, ograniczenia ich prawidłowego wzrostu, odżywiając się prawidłowo, działamy więc nie tylko dla zdrowia organizmu, ale i dla poprawienia wyglądu włosów. Jeśli zależy nam na ich dobrym wyglądzie i szybkim wzrastaniu, powinniśmy do naszej diety wprowadzić:

  • produkty zawierające dużo wapnia
  • produkty, w których składzie występuje witamina B12, bardzo korzystnie wpływająca na włosy
  • jajka
  • ryby
  • produkty zawierające ser

Wskazane są również dania z soczewicą, oraz orzechy brazylijskie. Spożywanie tego rodzaju produktów, ma na celu dostarczenie organizmowi składników, które pozytywnie wpływają na organizm, a jednocześnie na porost włosów. Oczywiście można zastąpić lub uzupełnić dietę suplementacją, należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią prawidłowego odżywania się.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednia troska o włosy. Bardzo pozytywne skutki może przynieść stosowanie dobrych szamponów i odżywek do włosów. Inna sytuacja jest w przypadku lakierów i pianek. Warto ograniczyć ich stosowanie, mogą, bowiem źle wpływać na włosy, przyczyniają się też do ich nadmiernego przetłuszczania.

Nietypowe sposoby na porost włosów.

Aby przyspieszyć porost włosów, warto również spróbować naturalnych metod. Bardzo dobry skutek może przynieść na przykład kilkuminutowe masowanie skóry głowy. Taką czynność należy powtarzać codziennie. Dla odpowiedniego wzrostu włosów, warto ograniczyć noszenie ciasnych czapek – włosy do wzrostu potrzebują naturalnych warunków.

Podsumowując.

Właściwe odżywianie i troska o włosy w znaczący sposób może przyczynić się do poprawienia ich wyglądu. Warto na bieżąco obserwować wygląd swoich włosów i reagować w przypadku, gdy ich wygląd się pogarsza a ilość wypadających włosów zwiększa. Zmiana sposobu odżywiania na lepszy, stosowanie dobrej jakości kosmetyków do włosów, częste ich przycinanie to jednak tylko podstawowe sposoby troski o włosy, ukierunkowane bardziej na nie pogarszanie się ich stanu. Jeśli jednak stan włosów jest zły, należy użyć innych metod. Istnieje wiele nowoczesnych i skutecznych sposobów ograniczenia wypadania włosów, stymulowania ich szybszego wzrostu.